Meziklubový trénink, a jaké to bylo?

5AC7704D-682E-4D4E-BFF0-B5C93BC2F0D1

Přátelský, jak by se dal spíše pojmenovat meziklubový trénink,Krarate club Podbořany se Sakura Karate-do Žatec, ktéry proběhl v sobotu 8.12.2018, byl řekl bych velmi vydařený, sice se nás mohlo sejít víc, ale i tento počet který se sešel cca 22 účastníků, byl velmi příjemný.

Trénink který byl plánovaný na 10 hodinu, začal s menším spožděním, ale to tak občas bývá, než se všichni sejdou (hlavně trenér :D ) po krátké předmluvě, jsme začali jak jinak, než důkladnou rozcvičkou, neb rozcvička je nejdůležitější částí treéinku. Po rozcvičce, jsme se hned po hlavě pustili do cvičení kihonu, jako první nám na paškál přišel v nácvik kryt uchi uke, zde bylo vysvětleno správné provedení, s možnou aplikací v reálné obraně, nebo chcete-li v sebeobraně, poté si mírně pokročilí vyzkoušeli jak samotné uchi uke, tak také kombinaci uchi uke s gyakucuki, a to jak klasické provedení, tak také provedení, více razantní. pokročilí si zase vyzkoušeli kombinaci uchi uke s empi uchi a oicuki, i zde bylo provedení nejprve základní, a poté použití v praxi s větší razancí, samozřejmně i zde bylo zásadní důkladné vysvětlení techniky, s jejími podstatami, tak jako u ostatních technik, které se následně procvičovali.

Poté přišlo na řadu nácvik oicuki, a pro některé novinka shuto uke, a i zde na začátku jsme se věnovali dukladnému nacviku, s ukázkou použití shuto uke v praxi, jako obrané, ale i útočné techniky, vždy když se techniky nacvičují pomalu, a rozfázovaně, tak je nácvik složitý, protože cvičenec nad tím musí více přemýšle, a dalo nám to celkem zabrat, ale studenti to zdárně zvládli, a i zde samozřejmně bylo provedení v kombinaci s několika technikami, na několC1801131-D5CA-477B-A956-BCDDDB1D7C3Eika urovněmi. Mírně pokročilí se věnovali nácviku samozného shuto uke, nic méne pro pokročilé si trenér vymyslel záludné kombinace shuto uke -> mawashi geri > gyakucuki -> maegeri -> gedan barai.

Jelikož nám už moc nezbýval čas, tak jsme se po kihonu vrhly na kata, zde jsme žákum trochu zamotali hlavu, protože pro mírně pokročilé bylo cvičení Taikyoku Shodan, a pro pokročilé Heina Shodan, zabava přišla v době kdy žáci zahlásili Taikyoku Shodan, a najednou cvičili heian Shoda, ale i to se stane :D, nakonec jsme se sjednotili, a kata projeti tak říkajích od podlahy, tedy krok po kroku, s kata jsme ukončili dopolední část tréninku, a následovala pulhodinová přestávka na šváču, a také kafe pro trenéry :D

Odpolední trénink začal opět kata, s ukázkou bunkai ještě z dopolední části, a pak jsme navázaly na treninkový plán. Hned po docvičení kata, jsme se vrhly do nácviku řízeného kumite, a to sanbon kumite, jelikož času nebylo na zbyt, a technik bylo mnoho, museli jsme to trochu okleštit, ale i tak jsme si zacvičili ve dvojicích sanbon kumite dle standartů SKIF obranu číslo 1, a poté jen kihonově obranu č.5, nakonec, protože se blížil konec tréninku jsme si zahráli pár her na rozptýlení. myslím si že trenér nám vysvětlil podstatu karate-do, a podstatu tréninku samotného, čas od času si žáci mohly vyslechnout pár myšlenek, které řekl bych posloužili jako krátký oddych mezi technikami, a ti pozorní si z toho něco odnesli, informací je velká spousta, a nedá se zcela pochytit vše, nic méne všichni se moc snažili a za to jsme moc rádi, za to že se sešla taková pěkná spukinka lidí, kterí mají zájem a chuť se zdokonalovat, neco se dozvědět atd.

Poslední část byla již věnována dovádění v bazénu, kde se děti velmi vyřádili, bylo to velmi příjemné zakončení tréninkového dne, všichni si užívali vody do poslední chvíle, i když většině žákům už modraly rty :D

A teď pár citátů a myšlenek na konec :)

Jak jsme si řekli na tréninku… Jeden velký mistr Hanshi Patrick Mccatrhy 9.dan řekl: nehledejte to co nás rozděluje, hledejme to co nás spojuje. Což v našem případě je karate-do, naše chuť se něco naučit, naše dva kluby, naše minulost, která nás spojovala, přitomnost, a budoucnost která nás spojuje.

400D7ABE-6B17-4AED-81A4-04CB621D4FB3Není horší nebo lepší karate-do, nebo lepší a horší trenér, vždy jde o to na jaké urovní ho cvičíme, a kolik času mu věnujeme, našim úkolem je vzít si ze všeho to nejlepší.

Základy ve cvičení karate-do nás budou provázet celou cestou, nezáleží na tom jakou barvu pásku máme, na jakém stupni se nacházime, vždy jsou základy to, z čeho při cvičení vycházíme. Pokud zálkady nebudou pevné, nebude ani naše technika silná

Nepodceňujte nápřahy v jakékoliv technice, protože právě tyto nápřahy mohou být použity jako kryt, a tím vás zachránit od případného útoku, a samotný kryt můžete použit jako útok, a stejně tka nepodceňujte práci boků, který vám dodá právě tu potřebnou sílu ktrou protřebujete k provedení silného krytu, nebo útoku, protože to je minimálně 50% techniky

Naše kluby mají jedno společné, a to je minulost ze ktré vyšli, na začátu byl jeden klub, po roce 1989 se kluby sice rozešly, ale to neznamená že jsou jiné, cizí, jen nám byly krátce vzdáleny. já nehledám rozdíly, hledám spojitosti, společné věci. Historie, to je to, co by jsme si měli připomínat, a nezapomínat, protože díky ní, a lidem kteří ji vytvářeli, jsme zde my, aby jsme ji posunuli dál.

Pokud se žáci budou bavit při cvičení, tak i pro trenéry to bude zábava, máli žák chut se učit, pak i trenér má radost z předávání svých znalostí a zkušenosti

V neposlední řadě bych ještě rád řekl toto: jsem strašně moc rád za účast, za přátelství mezi námi, které mohu nazvat rodinou. Je krásné být součastí této cesty. Děkuji moc všem za krásný den.